Dodatek siarkowy

2014-12-05


Dodatek siarkowy

W październiku 2008 Międzynarodowa Organizacja Morska (z ang. IMO) zdefiniowała zbiór przepisów, które nakładają obowiązek stopniowego obniżania poziomu siarki w paliwach okrętowych w określonych obszarach przybrzeżnych.

Najbardziej restrykcyjne przepisy dotyczące obszarów przybrzeżnych wejdą w życie 1 stycznia 2015 roku.

Na terenach nazywanych “Obszarami Kontroli Emisji” lub z ang. ECA począwszy od 1 Stycznia 2015  norma siarki w paliwie będzie wynosiła jedynie 0,1%,  zamiast obowiązującego dotychczas 1,0%.

Obszary Kontroli Emisji (EAC)

Poniższa mapa przedstawia wyróżnione na czerwono Obszary Kontroli Emisji. Są to tereny przybrzeżne Morza Bałtyckiego, Morza Północnego, Ameryki Północnej oraz Morza Karaibskiego należącego do Stanów Zjednoczonych.

Wysokość dodatków w największej mierze jest zależna od liczby basenów wodnych ECA na których wody wpływa serwis obsługujący daną trasę. W serwisie z/do polskich portów statki będą przepływać w Europie przez 2 takie baseny: Morze Północne oraz Morze Bałtyckie, oraz dodatkowo ewentualnie kolejne przy frachtach do/z USA i Kanady.

DHL dokonało obliczeń średniej opłaty opartej na stawkach nałożonych przez armatorów. Opłaty za LSFS będą aktualizowane kwartalnie.

ściągnij ppt >>>

wróć do spisu